A balanced lever has two weights on it, the first with mass 15 kg 15kg and the second with mass 45 kg45kg. If the first weight is 12 m12m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Feb 3, 2016

x=4 metersx=4meters

Explanation:

enter image source here
color(blue)(G_1*AC)=color(red)(G_2*BC)G1AC=G2BC
color(blue)(cancel(15)*cancel(9,81)*12)=color(red)(cancel(45)*cancel(9,81)*x)
color(blue)(12)=color(red)(3*x)
x=12/3
x=4 meters