A balanced lever has two weights on it, the first with mass 2 kg 2kg and the second with mass 1 kg1kg. If the first weight is 7 m7m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Mar 16, 2016

x=14 mx=14m

Explanation:

enter image source here
G_1*AC=G_2*BCG1AC=G2BC
2*cancel(9,81)*7=1*cancel(9,81)*x
x=14 m