A balanced lever has two weights on it, the first with mass 2 kg 2kg and the second with mass 3 kg3kg. If the first weight is 7 m7m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Sep 20, 2016

x=14/3" "mx=143 m

Explanation:

enter image source here

G_1=m_1*g=2gG1=m1g=2g

G_2=m_2*g=3gG2=m2g=3g

G_1*7=G_2*xG17=G2x

2cancel(g)*7=3cancel(g)*x

14=3x

x=14/3" "m