A balanced lever has two weights on it, the first with mass 2kg and the second with mass 9kg. If the first weight is 4m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
May 2, 2018

The distance is =0.89m

Explanation:

www.thoughtco.com

The mass M1=2kg

The mass M2=9kg

The distance a=4m

Taking moments about the fulcrum

M1×a=M2×b

b=M1×aM2=4×29=0.89m