A balanced lever has two weights on it, the first with mass 24kg and the second with mass 48kg. If the first weight is 4m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Mar 29, 2017

The distance is =2m

Explanation:

enter image source here

M2=24gN

b=4m

M1=48gN

Taking moments about the fulcrum

M1a=M2b

48ga=24g4

b=24g448g

=2m