A balanced lever has two weights on it, the first with mass 27kg and the second with mass 18kg. If the first weight is 3m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Mar 29, 2017

The distance is =4.5m

Explanation:

enter image source here

M2=18gN

a=3m

M1=27gN

Taking moments about the fulcrum

M1a=M2b

27g3=18gb

b=27g318g

=4.5m