A balanced lever has two weights on it, the first with mass 3 kg and the second with mass 9 kg. If the first weight is 6 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
May 6, 2016

x=2 m

Explanation:

enter image source here

cancel(3)*cancel(9.81)*6=cancel(9)*cancel(9.81)*x

6=3*x

x=6/3

x=2 m