A balanced lever has two weights on it, the first with mass 3 kg and the second with mass 25 kg. If the first weight is 6 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Apr 20, 2017

The distance is =1.44m

Explanation:

enter image source here

Mass, M_2=6kg

Mass, M_1=25kg

Distance, b=6m

Taking moments about the fulcrum

M_1*a=M_2*b

a=M_2/M_1*b

=(6g)/(25g)*6=1.44m