A balanced lever has two weights on it, the first with mass 3 kg 3kg and the second with mass 27 kg27kg. If the first weight is 6 m6m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Nov 30, 2017

The distance is =2/3m=23m

Explanation:

enter image source here

The masses are

M_1=27kgM1=27kg

and

M_2=3kgM2=3kg

The distance b=6mb=6m

Taking moments about the fulcrum

M_1xxa=M_2xxbM1×a=M2×b

27xxa=3xx627×a=3×6

a=(3xx6)/27=2/3ma=3×627=23m