A balanced lever has two weights on it, the first with mass 3 kg and the second with mass 7 kg. If the first weight is 8 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Apr 19, 2017

The distance is =3.43m

Explanation:

enter image source here

Mass, M_2=3kg

Mass, M_1=7kg

Distance, b=8m

Taking moments about the fulcrum

M_1*a=M_2*b

a=M_2/M_1*b

=(3g)/(7g)*8=24/7m