A balanced lever has two weights on it, the first with mass 32 kg 32kg and the second with mass 24 kg24kg. If the first weight is 7 m7m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Dec 1, 2017

The distance is =28/3m=283m

Explanation:

enter image source here

The masses are

M_1=32kgM1=32kg

and

M_2=24kgM2=24kg

The distance a=7ma=7m

Taking moments about the fulcrum

M_1xxa=M_2xxbM1×a=M2×b

32xx7=24xxb32×7=24×b

b=(32xx7)/24=28/3mb=32×724=283m