A balanced lever has two weights on it, the first with mass 4 kg 4kg and the second with mass 6 kg6kg. If the first weight is 4 m4m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Dec 29, 2015

2.667m2.667m

Explanation:

The second condition for static equilibrium states that the result torque (moments of the forces) must be zero.
That is, sumvectau=0τ=0, where vectau = vecr xx vecFτ=r×F is the algebraic vector cross product of the position vector from the axis of rotation (fulcrum) to the applied force, and the applied force itself.

Application thereof in this particular case gives

r_1F_1-r_2F_2=0r1F1r2F2=0

therefore(4xx4g)-(r_2xx6g)=0

therefore r_2=(4xx4xx9.8)/(6xx9,8)=2.667m.