A balanced lever has two weights on it, the first with mass 4 kg and the second with mass 1 kg. If the first weight is 8 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Jun 3, 2017

The distance is =32m

Explanation:

enter image source here

The first weight is M_1=4gN

The second weight is M_2=1gN

The distance a=8m

Taking moments about the fulcrum

4g*8=1g*b

b=32g/g=32m

The distance is =32m