A balanced lever has two weights on it, the first with mass 4kg and the second with mass 2kg. If the first weight is 3m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Nov 10, 2017

The distance is =6m

Explanation:

enter image source here

The mass M1=4kg

The mass M2=2kg

The distance a=3m

Taking moments about the fulcrum

M1×a=M2×b

b=M1×aM2=432=6m

The distance b=6m