A balanced lever has two weights on it, the first with mass 4kg and the second with mass 30kg. If the first weight is 7m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Oct 25, 2017

The distance is =0.93m

Explanation:

enter image source here

The mass M2=4kg

The mass M1=30kg

The distance b=7m

Taking moments about the fulcrum

M1×a=M2×b

a=M2×bM1=4730=1415=0.93m