A balanced lever has two weights on it, the first with mass 4 kg and the second with mass 32 kg. If the first weight is 18 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Feb 9, 2016

bar(BC)=2,25 " m"

Explanation:

F_1*bar(AB)=F_2*bar(BC)
4*18=32* bar(BC)
bar(BC)=72/32
bar(BC)=2,25 " m"