A balanced lever has two weights on it, the first with mass 42 kg 42kg and the second with mass 14 kg14kg. If the first weight is 7 m7m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Mar 31, 2016

21 m21m

Explanation:

Since the lever is balanced
color(white)("XXX")42 cancel("kgm") xx 7 "m" = 14 cancel("kgm") xx "m"

color(white)("XXX")x" m" =42xx(cancel(7)^1)/(cancel(14)_2) " m" = 21 "m"