A balanced lever has two weights on it, the first with mass 5 kg 5kg and the second with mass 7 kg7kg. If the first weight is 6 m6m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Jun 10, 2018

The distance is =4.29m=4.29m

Explanation:

![www.thoughtco.com](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The mass M_1=5kgM1=5kg

The mass M_2=7kgM2=7kg

The distance a=6ma=6m

Taking moments about the fulcrum

M_1xxa=M_2xxbM1×a=M2×b

b=(M_1xxa)/(M_2)=(5xx6)/(7)=4.29mb=M1×aM2=5×67=4.29m