A balanced lever has two weights on it, the first with mass 5 kg and the second with mass 8 kg. If the first weight is 4 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
May 1, 2016

x=2.5m

Explanation:

First of all remember that the principle of moments must apply which is the anticlockwise moment=clockwise moment.
Now use the formula F*d=F*d
but before that convert the masses into weight by multiplying by 10
which is the gravitational force so
5*10=50N
8*10=80N
no using the formula
50*4=80*x
x=2.5m