A balanced lever has two weights on it, the first with mass 5 kg and the second with mass 8 kg. If the first weight is 7 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Mar 29, 2017

The distance is =4.375m

Explanation:

enter image source here

M_2=5g N

b=7m

M_1=8gN

Taking moments about the fulcrum

M_1*a=M_2*b

8g*a=5g*7

b=(5g*7)/(8g)

=4.375m