A balanced lever has two weights on it, the first with mass 5 kg 5kg and the second with mass 8 kg8kg. If the first weight is 12 m12m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Apr 22, 2016

7.57.5 mm

Explanation:

1st load M_1M1 = 55 kgkg
distance from fulcrum aa = 1212 mm
2nd load M_2M2 = 88 kgkg
distance from fulcrum bb = ??

We have,
M_1M1 x aa = M_2M2 x bb
now solve for bb

solving b =7.5b=7.5 mm