A balanced lever has two weights on it, the first with mass 6kg and the second with mass 7kg. If the first weight is 12m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Jan 9, 2017

The 7 kg weight must be located at 10.3 m from the fulcrum.

Explanation:

To understand the balancing of a lever you must think in terms of the torque acting on each side of the fulcrum, because this is what actually is balanced.

To calculate torque, you multiply the amount of force acting on the side of the lever (the weight of the object) by the distance of that weight from the fulcrum (usually called the torque arm, r).

So, on one side we have 6 kg at 12 m

T1=6kg×12m=72Nm

The torque on side 2 must match this for a balance to exist

T2=72Nm=7kg×r

so, r must equal 72÷7=10.3m