A balanced lever has two weights on it, the first with mass 6 kg and the second with mass 7 kg. If the first weight is 4 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
May 7, 2018

The distance is =3.43m

Explanation:

![www.thoughtco.com](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The mass M_1=6kg

The mass M_2=7kg

The distance a=4m

Taking moments about the fulcrum

M_1xxa=M_2xxb

b=(M_1xxa)/(M_2)=(6xx4)/(7)=3.43m