A balanced lever has two weights on it, the first with mass 6 kg and the second with mass 8 kg. If the first weight is 4 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Jun 23, 2018

The distance is =3m

Explanation:

commons.wikimedia.org

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

The mass M_1=6kg

The mass M_2=8kg

The distance a=4m

Taking moments about the fulcrum

M_1gxxa=M_2gxxb

So,

6gxx4=8gxxb

b=(24g)/(8g)=3m