A balanced lever has two weights on it, the first with mass 6 kg 6kg and the second with mass 27 kg27kg. If the first weight is 8 m8m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Feb 5, 2016

16/9 = 1 7/9169=179 m.

Explanation:

6 " kgm" xx 8 " m" = 27 " kgm" xx ?6 kgm×8 m=27 kgm×?

?= (6 cancel(" kgm")xx8 " m")/(27 cancel(" kgm")) = (2xx8 " m")/9 = 16/9 " m"