A balanced lever has two weights on it, the first with mass 66 kg 66kg and the second with mass 9 kg9kg. If the first weight is 1 m1m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Jun 21, 2016

The 9 kg9kg mass should be 7.33 m7.33m from the fulcrum.

Explanation:

For this solution we will use the formula F_1d_1 = F_2d_2F1d1=F2d2

Where Force times the distance of one side of the lever must equal the combination of the Force and distance applied on the opposite side of the lever.

Force equals mass time gravity

F = m*gF=mg

F_1 = 66kg*9.81m/s^2 = 647.46 NF1=66kg9.81ms2=647.46N

F_2 = 9kg*9.81m/s^2 = 88.29 NF2=9kg9.81ms2=88.29N

d_1 = 1md1=1m

d_2 = ?d2=?

F_1d_1 = F_2d_2F1d1=F2d2

(647.46N)(1 m) = (88.29N)(d_2)(647.46N)(1m)=(88.29N)(d2)

(647.46cancelN*m)/(88.29 cancelN) = ((cancel(88.29N))(d_2))/(cancel(88.29N)

d_2 = 7.33 m