A balanced lever has two weights on it, the first with mass 7kg and the second with mass 4kg. If the first weight is 6m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Apr 26, 2018

The distance is =10.5m

Explanation:

![www.thoughtco.com](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The mass M1=7kg

The mass M2=4kg

The distance a=6m

Taking moments about the fulcrum

M1×a=M2×b

b=M1×aM2=7×64=10.5m