A balanced lever has two weights on it, the first with mass 7kg and the second with mass 4kg. If the first weight is 8m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Dec 8, 2017

The distance is =14m

Explanation:

enter image source here

The first mass is M1=7kg

The second mass is M2=4kg

The distance a=8m

Taking moments about the fulcrum

M1×a=M2×b

Therefore,

b=M1aM2=784=14m