A balanced lever has two weights on it, the first with mass 7 kg and the second with mass 30 kg. If the first weight is 7 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Mar 16, 2018

The distance is =1.63m

Explanation:

commons.wikimedia.orgcommons.wikimedia.org

The first mass is M_1=7kg

The distance a=7m

The second mass is M_2=30kg

Taking moments about the fulcrum

M_2xxb=M_1xxa

The distance

b=(M_1xxa)/(M_2)=(7*7)/30=1.63m