A balanced lever has two weights on it, the first with mass 72 kg 72kg and the second with mass 9 kg9kg. If the first weight is 2 m2m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Feb 12, 2016

y=16 my=16m

Explanation:

F_1:" the first weight"F1: the first weight
F_2:" the second weight"F2: the second weight
x:" distance between " F_1 " and fulcrum"x: distance between F1 and fulcrum
y:" distance between " F_2 " and fulcrum"y: distance between F2 and fulcrum
F_1*x=F_2*yF1x=F2y
cancel(72)*2=cancel(9)*y
8*2=y
y=16 m