A balanced lever has two weights on it, the first with mass 72 kg and the second with mass 18 kg. If the first weight is 6 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Apr 27, 2018

The distance is =24m

Explanation:

![www.thoughtco.com](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The mass M_1=72kg

The mass M_2=18kg

The distance a=6m

Taking moments about the fulcrum

M_1xxa=M_2xxb

b=(M_1xxa)/(M_2)=(72xx6)/(18)=24m