A balanced lever has two weights on it, the first with mass 8 kg and the second with mass 24 kg. If the first weight is 6 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Jul 9, 2016

x=2" "m

Explanation:

enter image source here

F_1* bar (AB)=F_2* bar (BC)

F_1*8=x*F_2

x=(8*F_1)/F_2

"plug "F_1=6*g" ; "F_2=24*g

x=(8*6*cancel(g))/(24*cancel(g))

x=48/24

x=2" "m