A balanced lever has two weights on it, the first with mass 8 kg and the second with mass 64 kg. If the first weight is 12 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Apr 13, 2017

The distance is =1.5m

Explanation:

enter image source here

The first weight is M_2=(8g)N

The second weight is M_1=(64g)N

The first distance is b=12m

Taking moments about the fulcrum

M_1*a=M_2*b

a=(M_2*b)/M_1=(8g*12)/(64g)=1.5m