A balanced lever has two weights on it, the first with mass 9 kg 9kg and the second with mass 4 kg4kg. If the first weight is 3 m3m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer

x= 6.75" "x=6.75 meters

Explanation:

Let x" "x be the unknown distance

Summation of Moments about the fulcrum equals to zero.

Taking clockwise positive

-9*3+4*x=093+4x=0

x=27/4x=274

x=6.75" "x=6.75 meters

God bless....I hope the explanation is useful.