A balanced lever has two weights on it, the first with mass 9 kg and the second with mass 7 kg. If the first weight is 12 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
May 8, 2018

The distance is =15.43m

Explanation:

![www.thoughtco.com](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The mass M_1=9kg

The mass M_2=7kg

The distance a=12m

Taking moments about the fulcrum

M_1xxa=M_2xxb

b=(M_1xxa)/(M_2)=(9xx12)/(7)=15.43m