A balanced lever has two weights on it, the first with mass 9kg and the second with mass 32kg. If the first weight is 6m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

2 Answers
Feb 25, 2016

2716 m.

Explanation:

For a balanced lever the torque on the two ends must be equal.

Torque can be defined as mass×distance from fulcrum

So
XXXm1×d1=m2×d2

or for the given data:
XXX9 kg×6 m=32 kg×d2 m

XXXd2=9×632 m=2716 m

Feb 25, 2016

Second weight is 5432=1.6875 m far from fulcrum.

Explanation:

Let the the second weight be x m far from the fulcrum.

As the lever is balanced, moment (M=Fd, where F is force applied and d is its distance from fulcrum) of the two weights should be equal.

Moment of first weight is 96=54 and as it balances second weight of 32 kg, the latter's distance should be

5432=1.6875 m.