A balanced lever has two weights on it, the first with mass 9 kg and the second with mass 37 kg. If the first weight is 9 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Dec 16, 2017

The distance is =2.19m

Explanation:

enter image source here

The mass M_2=9kg

The mass M_1=37kg

The distance b=9m

Taking moments about the fulcrum

M_1xxa=M_2xxb

a=(M_2xxb)/(M_1)=(9xx9)/37=2.19m