A balanced lever has two weights on it, the first with mass 9 kg and the second with mass 32 kg. If the first weight is 4 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Aug 25, 2017

The distance is =1.125m

Explanation:

enter image source here

The mass M_2=9kg

The mass M_1=32kg

The distance b=4m

Taking the moments about the fulcrum

M_1*g*a=M_2*g*b

32*g*a=9*g*4

a=36/32=1.125m