A baseball thrown from shortstop position to first base, travels 32 m horizontally, rises 3.0 m and falls 3.0 m. Find the magnitude of the initial velocity?

1 Answer
Nov 5, 2016

sf(V=22.8color(white)(x)"m/s")

Explanation:

The key to these projectile questions is to treat the horizontal and vertical components of motion separately and use the fact that they share the same time of flight.

MFDocsMFDocs

When the baseball has reached its height of 3m it falls under gravity so we can write:

sf(h=1/2"gt"^(2))

:.sf(t=sqrt((2h)/g))

sf(t=sqrt((2xx3.0)/(9.8))=0.782color(white)(x)s)

This means the total time of flight will be:

sf(T=2xxt=2xx0.782=1.56color(white)(x)s)

If sf(theta) is the angle of launch then the horizontal component of velocity is constant and is given by:

sf(V_(x)=Vcostheta)

Since sf(V_x=s/T)

Then:

sf(V_x=32/1.56=21.51color(white)(x)"m/s")

So:

sf(Vcostheta=21.51color(white)(x)"m/s")" "color(red)((1))

To get sf(V) we need to get the angle of launch so now we consider the vertical component of the motion.

We can use the equation of motion:

sf(v=u+at)

This becomes:

sf(0=Vsintheta-"gt")

:.sf(Vsintheta=(9.8xx0.782)=7.66color(white)(x)"m/s"" "color(red)((2)))

Dividing sf(color(red)((2))) by sf(color(red)((1))rArr)

sf((cancel(V)sintheta)/(cancel(V)costheta)=7.66/21.51=0.356=tantheta)

From which:

sf(theta=19.6^(@))

This is the angle of launch.

To get the launch velocity sf(V) we can substitute this into sf(color(red)((1))rArr)

sf(Vcos(19.6)=21.51)

:.sf(V=21.51/0.942=22.8color(white)(x)"m/s")