A pulley with a mechanical advantage of 5 is used to lift a bucket weighing 285 N. How much force must be used to lift the bucket?

1 Answer
Oct 2, 2015

57N57N

Explanation:

"Mechanical Advantage" = "output force"/"input force"Mechanical Advantage=output forceinput force
Here, Output Force is the weight of the bucket, 285N285N, and Input Force is the force needed to lift it.

=> "Input Force"Input Force == "output force"/"mechanical advantage"output forcemechanical advantage
=285/5=2855
=57 N=57N