A restaurant uses 234 pounds of flour to make a batch of dinner rolls. About how many pounds of flour are needed if 3 batches of dinner rolls are to be made?

2 Answers
Mar 26, 2018

814

Explanation:

First method

3×2=6

3×34=94

94=214

Answer

6+214=814

Second method

234=21+34=84+34=114

3×114=334

Answer

334=814

Mar 26, 2018

814 pounds of flour.

Explanation:

If you do 2 (the whole number) times 3=6.

Leave that for now, make the 34 in a percentage:

34100%=75%

Multiply this by 3 and you get 225%. Make this percentage into a fraction:

225%100%=2.25=214

Add the two values together:

6+214=814

Hope this helps!