A sample of C25H52 weighs 29.29 g. Its molar mass is 352.77g/mol. How many grams of carbon are in this sample?

Any help is much appreciated!

2 Answers
Jan 24, 2017

24.93g, rounded to two decimal places.

Explanation:

Given is sample of "C"_25"H"_52

We see that 1" g mol" of sample has 25 carbon atoms

Taking Average atomic mass of carbon "C"=12.011" amu", we obtain gram molecular weight of carbon in 1 mol of sample=25xx12.011
=300.275
Setting up the equation

352.77g of sample has carbon=300.275g
1g of sample has carbon=300.275/352.77g
29.29 g of sample has carbon=300.275/352.77xx29.29
=24.93g, rounded to two decimal places.

Jan 24, 2017

Approx. 25*g

Explanation:

%"by mass of carbon with respect to 1 mole of "C_25H_52 = (25xx12.011*g*mol^-1)/(352.77*g*mol^-1)xx100%=85.12%

And thus, in a 29.29*g mass, %C=29.29*gxx85.12%=??