A student obtains a percent error of 20% after finding that the true value for the mass of an object is 50 grams. What is the student's value?
1 Answer
Explanation:
Percent error is defined as the difference between the experimental value and the theoretical value, taken in absolute value, divided by the theoretical value, and multiplied by
color(blue)("% error" = (|"experimental value" - "theoretical value"|)/(|"theoretical value"|))
In your case, the percent error is equal to
If
20% = (|x - 50|)/50 xx 100
This is equivalent to
|x-50| = (20 * 50)/100
|x-50| = 10
Now, this equation has two solutions, one for
|x-50| = x-50
and you have
x - 50 = 10 implies x = 60
and for when
|x - 50| = -(x-50) = -x + 50
-x + 50 = 10 implies x = 40
Therefore, the experimental mass of the object can be
m_"exp" = "40 g" " " or" "m_"exp" = "60 g"