A water balloon is catapulted into the air so that its height H , in meters, after T seconds is h=-4.9t=27t=2.4.Help me solve these questions?

A.) How high is the ball after 1 second?
B.)What is the maximum height of the balloon?
C.)When will the balloon burst as it hits the ground?

1 Answer
Mar 21, 2018

A) h(1)=24.5m
B) h(2.755)=39.59m
C) x=5.60"seconds"

Explanation:

I'll assume that h=-4.9t=27t=2.4 should be h=-4.9t^2+27t+2.4

A)
Solve in terms of t=(1)
h(1)=-4.9(1)^2+27(1)+2.4 color(blue)("Add")
h(1)=color(red)(24.5m)

B)
Vertex formula is ((-b)/(2a), h((-b)/(2a)))
Remember: ax^2+bx+c
Vertex: (-27)/(2(-4.9)) = 2.755 color(blue)("Solve")
h((-b)/(2a))=h(2.755) color(blue)("Plug 2.755 into t in the original equation")
h(2.755)=-4.9(2.755)^2+27(2.755)+2.4 color(blue)("Solve")
h(2.755)=color(red)(39.59m)

C)
Find the "x-intercepts" using the quadratic formula:
(-b±sqrt((b)^2-4ac))/(2a)
(-(27)±sqrt((27)^2-4(-4.9)(2.4)))/(2(-4.9) color(blue)("Solve")
(-27±27.86)/-9.8 color(blue)("Determine which x-intercept is logical in this situation")

(-27+27.86)/-9.8=-.0877" seconds"

(-27-27.86)/-9.8=5.5979" seconds"

A negative value in terms of seconds would not make sense in this problem, therefore the answer is color(red)(x=5.60" seconds"))