A wrench with a length of 54 cm is being used to unscrew a 6 cm bolt. If a torque of 90 Nm is needed to overcome the friction keeping the bolt in place, what is the minimum torque that must be applied to the wrench to unscrew the bolt?

1 Answer
Jan 7, 2018

'What is the minimum force that must be applied'

16 2/3" Newtons"

Explanation:

Did you know that you can and may treat units of measurement in the same way you do the numbers

Known: 54cm = 0.54m

Let the unknown applied force be x Newtons

0.54 m xx xN=90 Nm

Divide both sides by 0.54 m

(0.54m)/(0.54m)xx xN=(90xxNxxcancel(m))/(0.54xxcancel(m))

color(white)("dd")1color(white)("ddd")xx xN=16 2/3N