Abby can buy an 8-pound bag of dog food for $740 or a 4-pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy?

1 Answer
Apr 27, 2017

I am not sure about the numbers in particular the prices!...but...

Explanation:

We can divide the price by the quantity to get the price of a unit amount of dog food and see which options is the one that is more interesting for Abby.

In the first case one pound of dog food will cost:
7408=$92.5
in the second case the price is quite low....buying two bags, to get 8 pounds of dog food, she will pay 2×5.38=$10.76 !!!

I think the prices are not correct....