An object with a mass of 1kg is hanging from an axle with a radius of 16m. If the wheel attached to the axle has a radius of 14m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jul 9, 2017

The force is =11.2N

Explanation:

enter image source here

The load L=(1g)N

Radius of axle r=16m

Radius of wheel R=14m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F14=1g16

F=1g1614=11.2N

The force is F=11.2N