An object with a mass of 1kg is hanging from an axle with a radius of 16m. If the wheel attached to the axle has a radius of 72m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jan 13, 2018

The force is F=2.18N

Explanation:

![www.odicis.org](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The load is L=1gN

The radius of the axle is r=16m

The radius of the wheel is R=72m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F72=1g16

F=1g1672=2.18N

The force is F=2.18N