An object with a mass of 1kg is hanging from an axle with a radius of 16m. If the wheel attached to the axle has a radius of 88m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Apr 6, 2017

The force is =1.78N

Explanation:

enter image source here

The load =(1g)N

Radius of axle r=16m

Radius of wheel R=88m

Taking moments about the center of the axle

F88=1g16

F=1g1688=1.78N