An object with a mass of 1 kg is hanging from an axle with a radius of 16 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 8 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Apr 25, 2017

The force is =19.6N

Explanation:

enter image source here

The load L=(1g)N#

Radius of axle r=16m

Radius of wheel R=8m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*8=1*g*16

The force is

F=(1*g*16)/8=2g=19.6N